INGELA SKYTTE

Født 1955 i Uppsala. Bor og arbejder i København.
Medlem af Kunstnersamfundet og BKF

Uddannelse:
1987 – 89  Skolen for Teori og Formidling, Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
1980 – 86  Det Kgl. Danske Kunstakademi, Kbh.
1976 – 79  Konstfackskolan, Stockholm.

Separatudstillinger (i udvalg):
2019  "SHARING FIELDS BLACK", RUMFANG, Kbh.
2006  "CUT - OUT", Galleri North, Kbh (med Ingrid Kæseler)
1998  ”ONE by ONE”, Overgaden, institut for samtidskunst, Kbh. (med Ingrid Kæseler)

1995  ”Lager”, Ringstedgalleriet, Ringsted, Kbh.
1994  ”Mellemrum”, Galleri Eva Marker, Kbh.
1990  Galleri 93, Gentofte, Kbh.
1987  Galleri Basilisk, Kbh.
1986  Galleri Kongo, Kbh.

Gruppeudstillinger (i udvalg):
2020  "Maglemølle 01", Peter Holm, Marianne Grønnow, Thorbjørn Beckmann, Heine Skjerning,
‚Äč           Ian Schjals, Melou Vangaard, Maria Wæhrens,
 Søren Martinsen mfl. Næstved

2020  "INTERVALLER", Ingrid Kæseler og Maria Lavman, Konstepedemin, Göteborg.
2019  "The Sydney Biennale of Reductive and Non Objective Art", Guido Winkler, John Nixon,
           Roland Orepuk, Connie Goldman, Peter Holm, Karin Lind mfl., The Store Building,
           Sydney, Australia
2019  "NEW MODERN: RNOP MELBOURNE - THE ROAD PAINTINGS", Arvid Boecker, Deb
           Covell, Billy Gruner, Peter Holm, Emma Langridge, Guido Winkler mfl., Five Walls Project,
           Melbourne, Australia

2019  "REMIX#5", Anne Torpe, Birgitte Støvring, Jonas Pihl, Peter Ravn, Simon Grimm, Thomas           
           Skytte, Christina Augustesen, Matvey Slavin og Nana Rosenørn Holland Bastrup m.fl.,
           Kunstmix, Kbh.

2018  "INFINITE WORLDS/INFINITE PROBABILITIES", Louise Blyton, Lars Breuer, Peter Holm,
          
Jan van der Ploeg, Billy Gryner og Kyle Jenkins m.fl., Univerity of Southern Queensland          
           
Art Gallery, Australia.
2018  "COVER", Ruth Campau, Balder Olrik og Anna Tania - Nielsen mfl., Eks - rummet, Kbh.
2017  "REMIX # 2", Michael Würtz Overbeck, Morten Schelde, Kaspar Oppen Samuelsen,
           
Trine Boesen, Frodo Mikkelsen, Birgitte Boesgaard, Nana Rosenørn Holland
           Baatrup, Matvey Slavin, Michal Noelsen og Markus Vater m.fl., Kunstmix.dk, Kbh.

2017  "REDUCTIVE - NON OBJEKTIVE GALLERY -  COPENHAGEN", John Nixon, Ruth
           
Campau, Malene Bach, Torgny Wilcke, Peter Hoom, Karin Lind, Thorgej Steen Wilcke     
          
og Billy Gryner mfl., OK Corral, Kbh.                                          
2014  "COLOUR ME IN", Anselm Reyle, Tobias Rehberger, Malene Landgreen, Jacob
           
Dahlgren, Poul Gernes, Ingrid Kæseler og Milena Bonifgacini mfl., Esbjerg Kunstmuseum         
2009  ”Re-fill”, Milena Bonifacini, Ingrid Kæseler og My Ekman, Galleri North, Kbh.
2005  ”link up”, Viera Collaro, Ann Edholm, Ingrid Kæseler, Tiina Ketara og Annika Simonsson,
           
Møstings Hus, Kbh.
1995  “Maleri”, Galleri Mikael Andersen, Kbh.
1993  “Lauritz Hartz – og 10 nutidige malere”, Nils Erik Gjeredvik, Eva Öhrling, Thomas
           
Skytte, Erik Øckenholt mfl., Galleri 93, Gentofte
1993  Galleri Egelund, Kbh.
1991  ”View”, Charlottenborg, Kbh.
1991  ”Rampen”, Bikubens Hus, Kbh.
1990  ”10 Danske Malere”, Jes Brinch, Thomas Skytte og Erik Øckenholt mfl., 
           
Galleri Origrafica, Malmö
1989  ”Flash”, Den Fries udstillingsbygning, Kbh.
1988  ”Kunstnerenes Forårsudstilling”, Charlottenborg, Kbh.
1988  ”Charlottenborgs Efterårsudstilling”, Charlottenborg, Kbh.
1988  ”Stockholm/København”, Galleri Mejan, Stockholm
1987  ”Kunstnerenes Forårsudstilling”, Charlottenborg, Kbh.
1986  ”North”, Fyns Kunstmuseum
1986  ”Kunstnerenes Forårsudstilling”, Charlottenborg, Kbh.
1984  “Gud & Grammatik”, Charlottenborg, Kbh.
1984  “Xerografi”, Kastrupgårdsamlingen, Kbh.
1983  ”Kraftbanker”, Galleri Sub – Set, Kbh.
1982  ”Substance in transformation”, Galleri S:t Petri, Lund
1981  "Kunstnerernes Efterårsudstilling”, Den Fries udstillingsbygning, Kbh.

Udsmykning:
1993  DSB, IC3 – tog
1992  Hellig Kors Skole, Kbh.
1991  Nørrevold Enkeltfag Skole, Kbh.

Legater:
2020  Anne Marie Telmányi født Carl-Nielsens Hæderslegat
2019  Statens Kunstfond, præmiering af "SHARING FIELDS BLACK"
2018  Fondet for Dansk - Svensk samarbejde
2018  Anne Marie Telmányi født Carl-Nielsens Fond
2014  Statens Kunstfond, præmiering af "COLOUR ME IN".
2011  Mogens Zielers Fond
1999  Mogens Zielers Fond
1994  Rigenstrups mindelegat
1989  Akademirådets Fond
1988  Carl Julius Petersens Fond
1988  Charlottenborgsudstillingens Legat
1988  Ny Carlsbergfondets Jubilæumsfond
1987  N.P. Mols Legat
1985  L. Zeuthens mindelegat
1981 – 83 Fondet for Dansk – Svensk samarbejde

Bibliografi:
2014  Ditte 
Vildstrup Holm: "Hovedkulds ind i farverne", "COLOUR ME IN"
2009  Anne Bøgh, ”Re-fill: A or To?”, ”Re-fill”
2006  Pernille Albrethsen, ”Systemmaleri”, ”CUT OUT”
2005  Pernille Albrethsen, ”link – up”
1998  Kristine Kern, ”På kanten af synligheden”, ”ONE by ONE”
1993  Hvedekorn, 4/93, ”View”
1988  Marianne Torp, ”Metafysiske monumenter”, Hrymfaxe 3/88
1987  Øystein Hjort, ”Ingela Skytte”, North 147/87
1983  Kalejdoskop 2/83, ”Kraftbanker”
1983  Sidegaden 6/83, Kurt Børge Simonsen, ”Sub – Set”
1982  Hvedekorn 4/82, ”Substance in transformation”

Repræsenteret:
Kobberstiksamlingen (Statens Museum for Kunst)
Den danske radeerforeningen
Gentofte Kunstbibliotek
Gladsaxe Kunstbibliotek
Københavns Skolevæsen
Stockholms Läns Landsting
Falkenbergs Kulturnämnd

Kurator:
2020 "INTERVALLER", Konstepidemin, Göteborg

2017 "REDUCTIVE - NON OBJECTIVE GALLERY - COPENHAGEN", OK Corral, Kbh.
2014 "COLOUR ME IN", Esbjerg Kunstmuseum
2009  ”Re-fill”, Galleri North, Kbh.
2005  ”Link-up”, Møstings Hus, Kbh.

Andet:
2006 – 2011  Medlem af jury ”Farveprisen”, Danske malermestre, Kbh.
1996 –           Medstifter af Kunstskolen Spektrum, med Thomas Skytte, Kbh.
1982 –  84     Medstifter af Galleri Sub – Set, med Thomas Skytte, Jesper Christiansen og 
                      Annette Lehmann, Kbh.